Binlerce Kişinin E-Devlet Bilgisi Çalınmış! Bir siber saldırı istihbarat platformunda binlerce insanın e-Devlet, ÖSYM giriş bilgilerinin çalındığı öne sürüldü!

Binlerce Kişinin E-Devlet Bilgisi Çalınmış!Teknolojinin gelişmesiyle her geçen gün artan siber saldırılar hem kullanıcılara hem de kurumlara zarar vermeye devam ediyor. Bugün, DarkTracer isimli siber saldırı istihbarat grubundan dikkat çeken bir rapor paylaşıldı. DarkTracer, paylaştığı raporda 2022’nin ilk çeyreğinde, kısaca 1 Ocak – 31 Mart tarihleri arasında yalnızca bir kötü amaçlı yazılımla ele geçirilen bilgilerin sayısını ve nereden ele geçirildiklerini paylaştı.

DarkTracer tarafından yayımlanan rapora göre ‘RedLine Stealer’ isimli kötü amaçlı yazılım, paylaşılan rakamlara göre son 3 ay içerisinde toplamda 34 bin 714 devlet sitesinden 878 bin 319 kullanıcının giriş bilgilerinin çalınmasına neden oldu. Raporda özellikle Türkiye’den birçok kullanıcı bilgisinin çalındığı ortaya çıktı.

|Binlerce Kişinin E-Devlet Bilgisi Çalınmış!

Binlerce Kişinin E-Devlet Bilgisi Çalınmış!

DarkTracer tarafından paylaşılan raporda en fazla bilgi çalınan 10 internet sitesinin ikisinde ne yazık ki Türkiye yer aldı. İlk 10, Türkiye’yeyle birlikte Brezilya ve Endonezya’nın devlet sitelerinden oluşurken, Türkiye’deki iki site listenin üçüncü ve dördüncü sırasında yer aldı. Listenin geri kalanında da pek çok resmi siteye yer verildi. Ancak bu verilerin E-Devlet’teki bir açık ya da hack nedeniyle değil, cihazınıza bulaşan virüs kaynaklı olduğunu hatırlatalım.

Binlerce Kişinin E-Devlet Bilgisi Çalınmış!

Yayımlanan rapora göre en fazla giriş bilgisinin çalındığı Türk devlet sitesi, e-Devlet oldu. Toplamda 15 bin 313 kullanıcının e-Devlet giriş bilgilerinin ele geçirildiği açıklandı. Bunun yanı sıra 12.940 Eba, 4.664 e-Okul 3.363 e-Nabız, 2.411 ÖSYM, 1.957 MHRS ve 1.601 İşkur kullanıcısının da giriş bilgilerinin ele sızdırıldığı öne sürüldü. Diğer internet siteleri arasında eFatura, 1 Milyon İstihdam ve Tübitak yer aldı.

Daha fazla siber güvenlik haberleri için kategorimizi ziyaret et!

Siber Güvenlik

|Nasıl Korunabiliriz?

Bu tarz saldırılardan ve kötü amaçlı yazılımlardan korunmak için bilinçli bir internet kullanıcısı olmamız gerek. Tanımadığımız adreslerden gelen e-postalara tıklamamamız lazım. Güvenli bulmadığımız sitelere girmemiz gibi birçok önlem alabiliriz.

Bizleri sosyal medya hesaplarımızdan takip etmeyi unutmayın!

İNSTAGRAM

FACEBOOK 

TWİTTER

 

 

Önceki İçerikDünya’nın En Yüksek Çözünürlüğe Sahip Fotoğrafını Gösteren Web Sitesi
Sonraki İçerikWhatsApp’a Yeni Özellik Geliyor: İşte Anket Özelliği

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz