Sosyal medyada amatör kullanıcıları kandırmaya yönelik pek çok dolandırıcılık yöntemi kullanılmakta. Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi, 8 farklı tuzağa dikkat çekti.

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte internete yeni ve amatör kullanıcılar katılıyor. Kullanıcı sayısı arttıkça dolandırıcılık vakaları da artıyor. Özellikle de çocuklar ve yaşlılar, dolandırıcıların bir numaralı hedefleri oluyor. Gerçek gibi görünen sahte kullanıcılarla ve cazip tekliflerle bilinçsiz kullanıcılar tuzağa düşürülmekte.

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi, sosyal medya üzerindeki 8 farklı dolandırıcılık yöntemi hakkında vatandaşlarını uyardı. Bu tuzakları pek çoğumuz biliyoruz ancak herkesin bilinçlenmesi ve dolandırılmaması için çevremizdekileri uyarmakta fayda var.

|Sık Kullanılan Dolandırıcılık Yöntemleri:

  • Kredi Tuzağı: Anında kredi çekebileceğiniz iddiasıyla kişisel bilgiler ve ön ödeme istenen dolandırıcılık yöntemidir.
  • Kripto Varlık Dolandırıcılığı: Paranızı kripto varlıklara yatırarak kar edeceğinizi vadeden ve ödeme istenen dolandırıcılık yöntemidir.
  • Sahte Kurum Hesapları: Kamu kurumlarının veya şirketlerin ismi kullanılarak açılan sahte hesaplardan paylaşılan linkler ile kredi kartı bilgilerinin çalındığı dolandırıcılık yöntemidir.
  • Sahte Arkadaş Dolandırıcılığı: Arkadaşlık yoluyla güven kazanan dolandırıcıların kişisel bilgileri ele geçirdiği ve daha sonra para istediği dolandırıcılık yöntemidir.
  • Piyango Dolandırıcılığı: Ödül kazandığınızı söyleyen ve ödülü elde edebilmek için ödeme istenen dolandırıcılık yöntemidir.
  • Ücretli Üyelik Dolandırıcılığı: Uygun fiyata film veya müzik platformu üyeliği verme iddiasıyla ödeme istenen dolandırıcılık yöntemidir.
  • Sahte Sosyal Medya E-Postaları: Sosyal medya platformlarının ismi ve arayüzü kullanılarak hazırlanan e-postalar ile kullanıcı adı ve şifrelerin ele geçirildiği dolandırıcılık yöntemidir.
  • Düşük Fiyatlı Satış Dolandırıcılığı: Özellikle elektronik eşyaların piyasa fiyatının çok altında fiyatla satışa sunulduğu iddia edilen dolandırıcılık yöntemidir.

Bunlardan farklı olarak size atılan her bağlantı linklerini açmamanızı öneriyoruz. Bu linklere tıkladığınız an bütün kişisel bilgilerinizi çalabilmeleri mümkün bu yüzden dikkat etmenizde fayda var.

Önceki İçerik600 Binden Fazla WordPress Sitesi Tehlike Altında!
Sonraki İçerikİnstagram’da Ekran Görüntüsü Alınca Bildirim Gidecek!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz