Dünya’nın en çok tercih edilen akıllı telefon modellerinden biri olan İPhone kullanıcıları tehlikede! Son zamanlarda adını gündeme yerleştiren Pegasus  casus yazılımından sonra şimdi de Reign adında casus yazılım keşfeldi.

NSO Group isimli İsrailli bir firma tarafından geliştirilen Pegasus Casus yazılımı cihaz içerisinde bulunan tüm bilgilere, kameranıza ve mikrofonunuza kadar tüm detaylara erişim sağlayabiliyordu. Bunun üzerine Apple, Kasım ayında Pegasus casus yazılımını geliştiren NSO Group’a kullanıcı sözleşmelerini ihlal ettikler için dava açmıştı.

|Yeni Yazılımı Geliştiren Şirket de İsrail’li

Reign adında olan bu yeni casus yazılımı geliştiren şirketin adı QuaDream. NSO Group’a göre daha küçük olduğu bilinen bu şirket hükümetlere bu casus yazılımı belirli bir ücret karşılığında sattığını ileri sürdü.

Reign isimli bu casus yazılım, cihaz içerisinde bulunan WhatsApp  ve Telegram gibi popüler sohbet uygulamalarında gerçekleşen sohbetleri takip edebiliyor. Ayrıca sadece sohbet takip etmek değil, yapılan telefon konuşmalarını da canlı bir şekilde takip edebiliyor. Pegasus yazılımında olduğu gibi Reign casus yazılımında da kamera ve mikrofona erişim sağlayabilmek mümkün.

|50 Telefona Sızmak 2,2 Milyon Dolar

QuaDream şirketinin 2019 yılında 50 telefona sızılması için izin verilen paketi 2,2 Milyon Dolara sattığı bilinmekte. Pegasus casus yazılımı ve Reign casus yazılımı kullanıcının herhangi bir bağlantıya tıklamasına ya da bir mesaja cevap vermesine gerek duymadan  verilere erişmesine imkan tanıyor. Bu tekniğin adı “Sıfır Tıklama” oldukça karışık bir sisteme sahip olan bu teknik verilerinize uzaktan erişim sağlamaya imkan tanıyor. Bu tekniği kullanarak her iki şirkette casus yazılımını Apple’ın anlık mesajlaşma uygulamalarındaki açığı kullanarak telefonlara sızdırmayı başarıyordu.

Apple, yaptığı güncelleme ile her iki casus yazılımı da etkisiz hale getirdiğini açıkladı ayrıca NSO Group ise QuaDream ile herhangi bir işbirliğinin olmadığını duyurdu.

Sizler yeni keşfedilen bu casus yazılım hakkında neler düşünüyorsunuz? İPhone cihazları yeterince güvenli buluyor musunuz? Yorumlarınızı aşağıda bizlerle paylaşmayı unutmayın. Esen kalın.

Önceki İçerikİnstagram’da Ekran Görüntüsü Alınca Bildirim Gidecek!
Sonraki İçerikiPhone SE 2022’nin Fiyatı Sızdırıldı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz